poduszka bezpieczeństwa finansowego
Finanse

Poduszka bezpieczeństwa finansowego. Obowiązkowy cel finansowy

Niestety, wielu z nas, nawet mając bardzo wysokie dochody, żyje z dnia na dzień, nie poświęcając czasu na zastanawianie się nad swoimi finansami. To ogromny błąd, bo czasem wystarczy jedno niespodziewane zdarzenie: utrata pracy, nagły wypadek, choroba, abyśmy zostali bez środków do życia. Skazujemy się wtedy na łaskę i niełaskę rodziny czy znajomych, którzy zechcą nam pożyczyć pieniądze lub – co gorsza – banki i firmy pozabankowe.

Zobacz także: https://azymo.pl/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-pieniadzach/

Co to jest poduszka?

To po prostu środki, które gromadzimy na sytuacje całkowicie nieprzewidywalne. Pieniądze, które są nam potrzebne, aby przetrwać najgorszy okres, czyli te, z których skorzystamy, jeśli w naszym życiu wydarzy się coś, co nas zaskoczy. Poduszka chroni nasze finanse domowe w razie takich zdarzeń, ale przede wszystkim zapewnia nam spokój i komfort psychiczny. Dzięki niej możemy spokojnie szukać nowej posady, leczyć się czy nawet przeprowadzić do innego miasta.

Jak duża powinna być poduszka?

Precyzyjna odpowiedź jest bardzo trudna, bo zależy nie tyle od twojej zamożności ile od potrzeb i predyspozycji. Najmniejsza poduszka to trzykrotność twoich miesięcznych wydatków, ideał to pokrycie kosztów utrzymania przez dwanaście miesięcy. Zależność tkwi w twoim potencjale. Jeśli jesteś dobrze wykształconym fachowcem, młodym i mobilnym, któremu nie robi różnicy, w jakim mieście mieszka i w jakiej instytucji pracuje, zupełnie wystarczy poduszka w wysokości trzykrotności miesięcznych wydatków. Wiele zależy także od naszego psychicznego poczucia bezpieczeństwa. Jeśli czujemy się dobrze, wiedząc, że możemy przestać zarabiać przez pół roku, taką poduszkę uzbierajmy.

Jak zgromadzić poduszkę

Zacznij, od obliczenia, jaka kwota jest ci potrzebna. Zlicz wszystkie koszty stałe, te, które ponosisz co miesiąc: czynsze, opłaty rachunków, abonamenty oraz koszty życia, czyli zakupów artykułów spożywczych, chemii gospodarczej itp. Nie zapominaj o wydatkach, które ponosisz niesystematycznie np. ubezpieczeniu auta, czy nieruchomości, wydatkach świątecznych czy zakupach odzieży.Tę kwotę podziel przez dziesięć, w ten sposób pozostawisz sobie pewien luz finansowy, gdyby zdarzyło się coś niespodziewanego.

Zobacz też:  Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Jeśli potrzebujesz na utrzymanie cztery tysiące, a twoje wydatki nieregularne to dziesięć tysięcy rocznie, na poduszce trzymiesięcznej musisz zgromadzić 15 tysięcy. Teraz pozostaje ci tylko jak najszybciej uzbierać tę kwotę. Załóż konto oszczędnościowe i na początku każdego miesiąca przelewaj na nie 500 złotych, a także wszelkie dodatkowe pieniądze: premie, nagrody czy prezenty. Im szybciej uda ci się zgromadzić poduszkę, tym lepiej, nawet jeśli musisz nieco zacisnąć pasa. Twój spokój jest tego wart.

Zobacz także: Od czego zależy oprocentowanie lokat