Zadbana skóra to przejaw zdrowia i wysoki walor estetyczny. Często jednak pojawiające się zmiany na twarzy powodują obniżanie komfortu życia i dają sygnał, ze organizm nie funkcjonuje na odpowiednim poziomie. Najczęściej spotkać można się z trądzikiem, łuszczycą, czy też atopowym zapaleniem skóry. Powody powstawania są różne w zależności od człowieka, diety, klimatu, posiadanego zdrowia.
Zobacz także: https://azymo.pl/jak-usunac-plesn/
Trądzik pospolity to problem nastolatków?
Tworzenie się ropnych, bolesnych krost zawsze było przypisane dla nastolatków i ich problemów z dojrzewaniem. Coraz częściej jednak zauważa się go u osób dorosłych. Powstaje w okresie intensywnie zmieniających się hormonów, ale także gdy praca jelit lub wątroby jest nieprawidłowa oraz przy zachodzących zmianach alergicznych. Walka z zaburzeniami polega na oczyszczaniu naskórka, odpowiedniej pielęgnacji i wykonywaniu zabiegów, które może polecić dermatolog, ale przede wszystkim sprawdzanie swojego stanu zdrowia i wyeliminowanie innych zmian chorobowych.
Trądzik różowaty problemem skóry naczynkowej
Najczęściej występujący u kobiet w wieku dojrzałym, mimo to u mężczyzn przybiera bardziej zajadłą formę. Objawy to pojawiający się rumień na twarzy, zaostrzający się w chwili ekspozycji na słonce albo po zjedzeniu ostrych przypraw. Następnie pojawiają się niewielkie, czasami ropne krostki, które pieką, swędzą i nieestetycznie wyglądają. Wyleczenie choroby jest niezwykle trudne, jednak istnieją sposoby na łagodzenie zmian, zaliczają się do nich: stosowanie antybiotykoterapii wewnętrznej i zewnętrznej, rezygnacja z papierosów i alkoholu, unikanie słońca, czy też komfort psychiczny, będący przyczyną nasilania się objawów.
Łuszczyca jako najczęściej występująca choroba
Łuszczyca to choroba występująca bez względu na wiek. Może powstawać na wskutek genów lub zaburzeń autoimmunologicznych. Jest związana z silnym obciążeniem psychicznym ze względu na liczne i widoczne zmiany. Te plackowate objawiają się stanem zapalnym, występującym na paznokciach, skórze głowy i kończynach, jednak inny jej rodzaj może obejmować nawet całe obszary ciała. Powstawać dodatkowo mogą nieprzyjemne ropne pęcherze, zaczerwienienia czy wypryski. Leczenie polega na złagodzeniu objawów, np. smarowanie kremami, maściami ze steroidami, mocznikiem i kwasem salicylowym. Popularność uzyskała także metoda fototerapii.
AZS – Atopowe zapalenie skóry
AZS jest określane mianem choroby cywilizacyjnej. Posiada podłoże autoimmunologiczne, przez które występują stany remisji i zaostrzenia. Objawia się najczęściej mocno swędzącymi zmianami skórnymi, możliwymi jedynie do wyciszenia, lecz bez całkowitego wyleczenia. Nasilać ją mogą szorstkie ubrania, drobnoustroje, stres, substancje drażniące, czy pewne pokarmy. Atopowe zapalenie skóry również może towarzyszyć astmie lub alergiom skórnym, dlatego lekarze i pacjenci nie mogą trafnie zidentyfikować problemu. Na tą chorobę stosuje się leki przeciwuczuleniowe, dostępne w maściach (zaostrzenie), leki immunosupresyjne (ogólne, miejscowe), fotochemioterapię oraz fototerapię. Pomocne jest także natłuszczanie i smarowanie maściami lub kremami ze steroidami.