jak usunąć pleśń
Porządek w domu

Jak usunąć pleśń?

Jeśli znajdziesz pleśń w domu lub w łazience, usuń ją szybko. Tutaj znajdziesz wskazówki dotyczące objawów pleśni, uszczerbku na zdrowiu i sposobu jej usunięcia.

Pleśń w domu może być szkodliwa dla zdrowia, a wiele osób odkrywa ją po raz pierwszy podczas renowacji lub w podobny sposób. Oto porady dotyczące pleśni, objawów, uszkodzeń, sposobu usuwania pleśni i wiele więcej.

Co to jest pleśń?

Grzyby pleśniowe to zarodniki grzybów, które rosną i kwitną w wilgotnym środowisku oraz martwej materii organicznej, takiej jak drewno, tkaniny i tapety. Istnieje ponad tysiąc rodzajów form, a formy mogą występować w wielu różnych kolorach — takich jak czerwony, żółty, zielony, szary i czarny.

Grzyb pleśni powstaje z zarodników grzybów występujących naturalnie w powietrzu wokół nas, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dopiero gdy środowisko stanie się wystarczająco wilgotne, zamieniają się w pleśń.
Niektóre czynniki, które mogą powodować pleśń i nieprzyjemny zapach w domu, to na przykład wilgoć z ziemi, wyciek, wilgoć budowlana lub słaba wentylacja.

Jeśli zauważysz pleśń w domu, powinieneś jak najszybciej rozwiązać problem, znaleźć przyczynę i usunąć źródło powstawania pleśni. Powinieneś także naprawić szkody przy pierwszej okazji.

Dlaczego pleśń jest niebezpieczna?

Pleśń nie rozkłada materiałów budowlanych, ale życie z pleśnią w domu może być nieprzyjemne lub niebezpieczne. Wiele osób jest nadwrażliwych na wysyłane cząsteczki pleśni. Szczególnie podatne na to są osoby cierpiące na astmę i alergię.

Układ oddechowy, podrażnienie oczu, bóle głowy i nadmierne zmęczenie są najczęstszymi dolegliwościami w środowiskach wewnętrznych z uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią. W skrajnych przypadkach spleśniały dom musi zostać zburzony. Nawet jeśli pleśń nie posunie się tak daleko, może to być kosztowna sprawa.

Zobacz też:  Jak utrzymać dom w czystości i porządku?

Objawy pleśni.

Pleśń często odkrywa się w związku z remontami lub w podobnych sytuacjach. Zwykle pleśń jest łatwa do wykrycia. Pojawia się jako przebarwienie lub małe plamy, często na ścianach za meblami, w rogach lub na poddaszu. Może nieprzyjemnie pachnieć, często jest to ziemisty zapach, ale może też być bezwonny.

Jeśli nie widzisz ani nie czujesz pleśni, ale nadal odczuwasz takie objawy, jak bóle głowy, zmęczenie, trudności z koncentracją lub podrażnienie oczu, gdy jesteś w domu, w domu może znajdować się pleśń w konstrukcji, pod podłogą lub wewnątrz ściany. Jeśli cierpisz na te objawy w domu, ale odczuwasz nagłą poprawę po wyjściu z domu, może to być również znak, że problem występuje w twoim domu.

Jak usunąć pleśń?

Jeśli uszkodzenia nie są zbyt duże lub chcesz uniknąć problemów z pleśnią w przyszłości, często wystarczy osuszacz powietrza. W większości przypadków należy jednak zastosować bardziej drastyczne środki. Jedną z możliwości jest zburzenie dotkniętych pleśnią części domu w połączeniu z osuszaniem.

Ostrzega się, aby nie niszczyć samemu tego, co jest atakowane przez pleśń; zadanie to należy pozostawić profesjonalistom, którzy mają wiedzę na temat niezbędnego sprzętu ochronnego do takich szkodliwych prac. Jeśli podejrzewasz ataki pleśni w domu, powinieneś to zbadać jak najszybciej i zacząć podejmować środki.

Jeśli masz pecha, pleśń może wynikać z wad w konstrukcji domu, takich jak ściana fundamentowa, belki lub ściany wewnętrzne. W takim przypadku przyczyną może być wilgotność materiałów lub niewłaściwa izolacja budynku.
Jeśli podejrzewasz wilgoć lub pleśń w domu, skonsultuj się ze specjalistą.

W ten sposób pozbędziesz się pleśni!

Bez względu na przyczynę ataku pleśni powinieneś wziąć, zacząć od podstaw i dokładnie usunąć źródło pleśni. W przeciwnym razie problem może się ponownie pojawić. Małe obszary pleśni można często myć środkami dezynfekującymi. Jednak w przypadku dużego obszaru pleśni, która się powiększa, powinieneś wezwać profesjonalną pomoc, aby znaleźć przyczynę, wysuszyć i zmienić materiały. Oto kilka metod do rozważenia: czyszczenie parą, piaskowanie, szlifowanie, oczyszczanie chemiczne. Metoda, którą powinieneś zastosować, zależy od zasięgu urazu. Jeśli pleśń znajduje się głęboko w materiałach, może być konieczna ich wymiana, a nie tylko czyszczenie.

Zobacz też:  Jak utrzymać czystość i porządek w domu?

Usuwanie grzybów pleśniowych za pomocą chloru lub środków przeciwgrzybiczych.

Niewielkie przypadki pleśni na zmywalnych powierzchniach można usunąć za pomocą środków czyszczących zawierających chlor, takich jak rozcieńczony chlor lub środki przeciwgrzybicze. Można tego używać na pomalowanych ścianach, płytkach, murze i tapetach z włókna szklanego. Jeśli pleśń zaatakowała tapetę, płyty ścienne, boazerię lub izolację, materiały, których to dotyczy, należy wymienić.

Pierz i czyść tekstylia.

Aby odkurzyć obszary z pleśnią, użyj odkurzacza z filtrem HEPA, który wychwytuje cząsteczki, które mogą powodować objawy astmy i alergii. Jeśli masz tkaniny zainfekowane pleśnią, można je prać w pralce w normalnej temperaturze. Jeśli tkaniny nie wytrzymają prania, można je wysłać do czyszczenia.

Oto jak sprawdzić dom pod kątem pleśni:

 • Upewnij się, że połączenia w łazience są szczelne — szczególnie w strefie prysznica.
 • Uważaj na dachówkę w obszarach wokół świetlików i rynien.
 • Poszukaj pęknięć lub zerwanych połączeń między cegłami na elewacji.
 • Rynny powinny być szczelne i czyste.
 • Sprawdź, czy rury wodne w domu są dobrze uszczelnione. Zamknij wszystkie krany, jeśli wodomierz nadal pokazuje aktywność, może być coś nie tak.
 • Sprawdź wentylację.

10 dobrych wskazówek przeciw pleśni.

 1. Wietrz pomieszczenia 5-10 minut dziennie, najlepiej kilka razy dziennie.
 2. Niech wszystkie pokoje będą ogrzewane do co najmniej 18 stopni.
 3. Nie susz w domu mokrych ubrań.
 4. Podczas gotowania używaj okapu kuchennego.
 5. Po prysznicu lub kąpieli wytrzyj ściany i podłogi.
 6. Odkurzaj przynajmniej raz w tygodniu.
 7. Szybko napraw wszelkie uszkodzenia spowodowane przez wodę.
 8. Dbaj o szczelność dachu.
 9. Oczyść rynny i odpływy.
 10. Napraw spoiny i pęknięcia na elewacjach i fundamentach. Upewnij się, że połączenia wokół okien są szczelne.