zaparcia-u-dziecka
Wychowanie dzieci Zdrowie

Sprawdzone metody na zaparcia u dziecka

Tego typu problem należy wiedzieć, może być spowodowany na przykład szkolnym stresem (zbyt dużą ilością nauki, nowym otoczeniem). Często też przyczyną zaparć u dzieci jest kuracja niektórymi antybiotykami lub w diecie zawarte jest zbyt mało owoców oraz warzyw. Oto efektywne metody pomocne przy wystąpieniu zaparć oraz jak można im przeciwdziałać:

Objawy zaparcia u dzieci

Zaparcie u dzieci może objawiać się na wiele sposobów, a jego symptomy mogą się różnić w zależności od wieku dziecka oraz indywidualnych cech. Oto kilka najczęstszych objawów zaparcia u dzieci:

 • rzadkie wypróżnienia
 • twarde, suche stolce
 • ból lub dyskomfort podczas wypróżniania
 • ślady krwi na stolcu lub papierze toaletowym
 • odczuwalny dyskomfort brzuszny
 • nietypowe postawy lub zachowania
 • nietrzymanie stolca (tzw. „smugi”).
 • zmiany w zachowaniu.

Jeśli u Twojego dziecka występują podobne objawy, powinieneś udać się z nim do lekarza rodzinnego.

Jakie owoce na zaparcia u dzieci?

Owoce mogą być skutecznym sposobem na łagodzenie zaparć u dzieci, ponieważ zawierają błonnik oraz naturalne cukry, które mogą wspomagać trawienie i regularność wypróżnień. Oto kilka owoców, które są zwykle polecane w przypadku zaparć u dzieci:

 1. Śliwki i suszone śliwki (śliwki kalifornijskie) – znane z właściwości przeczyszczających. Śliwki zawierają błonnik i sorbitol, naturalny cukier alkoholowy, który ma działanie przeczyszczające.
 2. Gruszki – zawierają dużo błonnika oraz są bogate w sorbitol. Świeże gruszki mogą być szczególnie skuteczne w łagodzeniu zaparć u dzieci.
 3. Jabłka – mają dużo błonnika, zwłaszcza w skórce. Błonnik rozpuszczalny w jabłkach, pectyna, może pomóc w regulacji pracy jelit.
 4. Morele – są bogate w błonnik i mają lekkie właściwości przeczyszczające.
 5. Brzoskwinie i nektarynki – podobnie jak morele, zawierają błonnik i pomagają w regulacji pracy jelit.
 6. Jagody – maliny, truskawki i borówki zawierają dużo błonnika i są łatwe do zjedzenia dla większości dzieci.
 7. Kiwi – zawiera enzym zwany aktynidyną, który może pomagać w trawieniu, a także bogate źródło błonnika.
 8. Banany – dojrzałe banany mogą pomagać w regulacji trawienia, ale należy uważać, ponieważ zielone, niedojrzałe banany mogą mieć przeciwny efekt i powodować zaparcia.
Zobacz też:  Jak poprawić jakość snu - skuteczne sposoby na lepszy sen.

Pamiętaj, że nowe pokarmy w diecie dziecka dziecka należy wprowadzać stopniowo. Reakcja młodego organizmu pokaże, czy warto iść w tę stronę. Ponadto upewnij się, że dziecko pije wystarczającą ilość wody. Jest ona nieodzowna, aby zapobiegać zaparciom. W przypadku jakichkolwiek obaw lub jeśli zaparcia utrzymują się, zawsze zaleca się konsultację z pediatrą.

Co pomoże na zaparcia u dziecka?

Istnieją też inne sprawdzone metody na zaparcia u dziecka. Kilka z nich podajemy poniżej.

 1. Stosujmy dietę bogatą w błonnik – należy wiedzieć, że warzywa i owoce to podstawa. Dieta dziecka powinna być dobrze zbilansowana, różnorodna, bogata w błonnik, który zawierają warzywa i owoce (gruszki, jabłka, śliwki, buraki), a także płatki owsiane, kasze, pieczywo z pełnego przemiału. Niedobór błonnika sprzyja spowolnieniu pracy jelit i w rezultacie prowadzi do zaparć. Zwiększy też ilość płynów w diecie dziecka: wody, soków i herbatek ziołowych (np. koperkowej). Włączmy do diety probiotyki (apteczne lub pochodzące z jogurtu, kefiru czy maślanki). Wykluczmy produkty, które sprzyjają zatwardzeniom, takie jak na przykład: kakao, czekolada, słodycze, nadmiar mięsa, biały ryż, białe pieczywo).
 2. Zachęcajmy dziecko do ruchu – należy wiedzieć, że siedzący tryb życia sprzyja zaparciom. Dlatego zachęcajmy swoje dziecko do stałej codziennej aktywności fizycznej i ruchu. Spacery, jazdy na rowerze, wrotkach, hulajnodze czy bieganie po podwórku efektywnie pobudzą perystaltykę jelit.
 3. Podawajmy właściwy preparat – należy wiedzieć, że lek lub suplement diety przyniesie szybką ulgę i ułatwi dziecku wypróżnienie. Obecnie w aptekach dostępne są preparaty przeczyszczające w tabletkach (dla starszych dzieci) lub w kroplach (dla młodszych). Nowoczesne środki bez recepty nie powodują podrażnień ani skurczów, a efekt jest szybki i przewidywalny.

Mimo że istnieją sprawdzone metody na zaparcia, to nie polecamy samodzielnego leczenia dziecka. Zdrowie nieletnich najlepiej powierzyć lekarzom.

Zobacz też:  Jak pokonać zaburzenia odżywiania u dzieci?

Zobacz także: Dlatego powinieneś ZAWSZE zrobić zdjęcie swojej kuchenki przed podróżą.