zaparcia-u-dziecka
Wychowanie dzieci

Efektywne metody na zaparcia u dziecka

Tego typu problem należy wiedzieć, może być spowodowany na przykład szkolnym stresem (zbyt dużą ilością nauki, nowym otoczeniem). Często też przyczyną zaparć u dzieci jest kuracja niektórymi antybiotykami lub w diecie zawarte jest zbyt mało owoców oraz warzyw. Oto efektywne metody pomocne przy wystąpieniu zaparć oraz jak można im przeciwdziałać:

Co pomoże na zaparcia u dziecka?

  1. Stosujmy dietę bogatą w błonnik – należy wiedzieć, że warzywa i owoce to podstawa. Dieta dziecka powinna być dobrze zbilansowana, różnorodna, bogata w błonnik, który zawierają warzywa i owoce (gruszki, jabłka, śliwki, buraki), a także płatki owsiane, kasze, pieczywo z pełnego przemiału. Niedobór błonnika sprzyja spowolnieniu pracy jelit i w rezultacie prowadzi do zaparć. Zwiększy też ilość płynów w diecie dziecka: wody, soków i herbatek ziołowych (np. koperkowej). Włączmy do diety probiotyki (apteczne lub pochodzące z jogurtu, kefiru czy maślanki). Wykluczmy produkty, które sprzyjają zatwardzeniom, takie jak na przykład: kakao, czekolada, słodycze, nadmiar mięsa, biały ryż, białe pieczywo).
  2. Zachęcajmy dziecko do ruchu – należy wiedzieć, że siedzący tryb życia sprzyja zaparciom. Dlatego zachęcajmy swoje dziecko do stałej codziennej aktywności fizycznej i ruchu. Spacery, jazdy na rowerze, wrotkach, hulajnodze czy bieganie po podwórku efektywnie pobudzą perystaltykę jelit.
  3. Podawajmy właściwy preparat – należy wiedzieć, że lek lub suplement diety przyniesie szybką ulgę i ułatwi dziecku wypróżnienie. Obecnie w aptekach dostępne są preparaty przeczyszczające w tabletkach (dla starszych dzieci) lub w kroplach (dla młodszych). Nowoczesne środki bez recepty nie powodują podrażnień ani skurczów, a efekt jest szybki i przewidywalny.

Zobacz także: Dlatego powinieneś ZAWSZE zrobić zdjęcie swojej kuchenki przed podróżą.