oprocentowanie-lokat
Finanse

Od czego zależy oprocentowanie lokat

Lokaty to forma przechowywania oszczędności, którymi banki mogą operować, w zamian oferując klientowi określone oprocentowanie w skali roku. Oczywiście każdy chciałby uzyskać jak najwyższe oprocentowanie, chociaż w ostatnich latach nie wygląda to najlepiej ze strony osób posiadających oszczędności. Warto wiedzieć, od czego zależy oprocentowanie lokat i dlaczego nie możemy otrzymać od banku lepszych warunków.

Oprocentowanie lokat – od czego zależy?

Oprocentowanie lokat bankowych zależy od kilku czynników, które nakładają się na siebie. Bank podejmuje ostateczną decyzję, jakie oprocentowanie może zaoferować danemu klientowi.

  • Wysokości stóp procentowych NBP – kiedy banki potrzebują środków, jedną z metod ich pozyskania jest pożyczka z Banku Centralnego. Od kilku lat stopy procentowe NBP są stosunkowo niskie, dlatego banki nie muszą ubiegać o depozyty swoich klientów, by móc dysponować odpowiednimi środkami. Z tego powodu również oprocentowanie lokat jest niskie.Konkurencja – banki stale szukają nowych klientów, dlatego atrakcyjne oprocentowanie lokat może być metodą na ich pozyskanie. Często wysokie oprocentowanie lokat oferowane jest dla nowych klientów, którzy dołączą do banku. W dużej mierze chodzi o konkurowanie z innymi bankami atrakcyjną ofertą.
  • Sytuacja na rynku międzybankowym – kolejną kwestią wpływającą na oprocentowanie lokat jest sytuacja na rynkach międzybankowych. Banki mogą bowiem pożyczać pieniądze również od siebie nawzajem. Wówczas znów nie potrzebują pieniędzy pochodzących z oszczędności klientów, a więc nie muszą oferować wyższego oprocentowania.

Więcej dowiesz się na: https://www.wktorymbanku.pl/czy-warto-zalozyc-lokate/

Czy opłaca się założyć lokatę?

Lokaty bankowe nie zawsze się opłacają, ponieważ ich oprocentowanie jest stosunkowo niskie. Wyjątkiem są lokaty długoterminowe czy inwestycyjne. Jest wiele innych metod inwestowania środków, które przynoszą większe zyski. Ostatecznie jednak to klient banku podejmuje decyzję o tym, gdzie lokować swoje środki. Nie każdy bowiem wie, w jaki sposób i gdzie inwestować oszczędności, by więcej zyskać. Lokaty są natomiast dostępne w każdym banku, można założyć je praktycznie od ręki. Jeśli środki i tak mają spoczywać na koncie to lepiej, by pracowały na lokacie, chociaż nie przyniosą z tego majątku.

Zobacz też:  Likwidacja szkód po incydencie cyber – co powinien otrzymać ubezpieczony?