karta-kredytowa
Oszczędzanie

Jak płacić kartą za granicą, aby uniknąć dużych opłat?

Korzystanie z karty kredytowej za granicą może wydawać się bezproblemowe i wygodne. Wiele osób doznaje jednak szoku, sprawdzając później saldo swojego konta. Okazuje się bowiem, że prowizje przy zagranicznych zakupach mogą być bardzo wysokie. Nie każdy turysta zdaje sobie sprawę z tego, że płacąc polską kartą, musi pokryć dodatkowe koszty związane z przewalutowaniem i prowizją banku.

Płatność kartą za granicą

Karta bankomatowa jest wygodna – można płacić przy jej pomocy w chwili braku gotówki lub kiedy bankomat jest oddalony. Dzięki karcie kredytowej nie trzeba nosić przy sobie większej ilości gotówki, co jest nie tylko komfortowe, ale i bezpieczne. Pieniądze, które zostaną pobrane z karty, podlegają przewalutowaniu, a bank zazwyczaj pobiera dodatkową prowizję. To sprawia, że tak naprawdę na tej transakcji tracimy. Ile, to zależy już od naszego banku i aktualnego kursu obcej waluty. Przy standardowych zakupach może być do nawet kilka złotych, a płacąc za duże zakupy, możemy stracić naprawdę sporo.

Jak unikać wysokich opłat przy zapłacie kartą?

W przypadku standardowych kart debetowych lub kredytowych, raczej nie da się uniknąć niekorzystnego przewalutowania. W przypadku wyjazdu za granicę, można postarać się o wydanie w banku karty walutowej. Podczas płacenia taką kartą, środki nie podlegają niekorzystnemu przewalutowaniu. Minusem jest jednak konieczność posiadania konta walutowego, do którego klient dobiera kartę, którą można płacić określoną walutą bez dodatkowych opłat.

Jeżeli jest to niewystarczające, można postarać się o kartę wielowalutową, dedykowaną dla osób podróżujących po całym świecie. Pozwala ona na płatności w różnych walutach bez dodatkowych kosztów. Można również sprawdzić tabele opłat i prowizji stosowaną przez Visa i Mastercard – płacimy tą, która posiada niższe koszty przewalutowania (o ile mamy wybór). Jeżeli mamy zamiar zrobić za granicą większe zakupy to lepiej posiadać przy sobie gotówkę, przez co nie zapłacimy żadnych dodatkowych kosztów. Karta złotowa może być traktowana jako wyjście awaryjne lub forma sporadycznej zapłaty za niewielkie zakupy. Jeśli będziemy się stosować do tych zaleceń, koszty przewalutowania i prowizji pobieranych przez bank będą do zaakceptowania i nie przyniosą dużej straty.

Zobacz przydatne rozwiązania:

https://www.revolut.com/pl-PL

https://www.cashless.pl/6986-alior-bank-badanie-bankowosc-mobilna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *