Scena przedstawiająca aresztowaną kobietę po aborcji na pierwszym planie, w towarzystwie policjanta. Kobieta wygląda na zaniepokojoną, z rękami skute za plecami. Inscenizacja. W tle zwolennicy i przeciwnicy aborcji
Ciąża

Co grozi kobiecie za usunięcie ciąży w Polsce?

Co grozi kobiecie za usunięcie ciąży w Polsce? Jak wygląda kara za usunięcie ciąży w naszym kraju? Te pytania często nurtują wiele osób. Przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat.

Odpowiedzialność karna za aborcję w Polsce

W Polsce kobieta, która sama dokonuje aborcji, nie ponosi odpowiedzialności karnej. Jest to zgodne z artykułem 152 Kodeksu karnego, który przewiduje kary jedynie dla osób trzecich, które pomagają lub wykonują zabieg aborcji. Oznacza to, że lekarze, położne lub inne osoby asystujące mogą być karane za swoją rolę w przeprowadzeniu aborcji. Wyjątki od zakazu aborcji obejmują przypadki, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa.

Usunięcie ciąży z zespołem Downa

Do 2020 roku w Polsce aborcja była dozwolona także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, w tym usunięcia ciąży z zespołem Downa. Jednak wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku uznał, że aborcja z powodu wad letalnych płodu jest niezgodna z Konstytucją, co znacząco ograniczyło legalne możliwości przeprowadzenia aborcji. Obecnie usunięcie ciąży w przypadku zespołu Downa jest nielegalne, chyba że stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia matki.

Aborcji za granicą a odpowiedzialność karna

Wielu Polaków decyduje się na przeprowadzenie aborcji za granicą, gdzie przepisy są bardziej liberalne. W krajach takich jak Niemcy, Czechy czy Słowacja, aborcja jest legalna i dostępna na żądanie do określonego momentu ciąży (najczęściej do 12. tygodnia). Kobiety wracające do Polski po zabiegu przeprowadzonym za granicą nie ponoszą odpowiedzialności karnej, gdyż polskie prawo nie ma zastosowania do czynów popełnionych w krajach, gdzie są one legalne.

Odpowiedzialność przed Bogiem za aborcję

Według nauk biblijnych aborcja jest uznawana za grzech, ponieważ życie zaczyna się od poczęcia i jest darem od Boga. Biblia traktuje nienarodzone dziecko jak żywą osobę, a zabicie nienarodzonego dziecka jest traktowane jak morderstwo. Jednakże, według nauk biblijnych, Bóg może przebaczyć aborcję, jeśli osoba szczerze żałuje swojego czynu. Wiele osób, które zdecydowały się na aborcję, ma później wyrzuty sumienia. Kobiety po zabiegu są zachęcane do korzystania z pomocy psychologa, co powinno skłonić do zastanowienia się nad konsekwencjami aborcji.

Czy kobieta może być ukarana za dokonanie aborcji?

Kobieta w Polsce nie jest karana za dokonanie aborcji, ale osoby trzecie mogą ponosić odpowiedzialność karną za pomoc w jej przeprowadzeniu. W przypadku zespołu Downa usunięcie ciąży jest obecnie nielegalne, chyba że zagraża życiu lub zdrowiu matki. Polki często szukają możliwości aborcji za granicą, gdzie przepisy są bardziej liberalne. Pogląd biblijny uznaje aborcję za grzech, ale dopuszcza możliwość przebaczenia dla osób, które szczerze żałują.

Co grozi kobiecie za usunięcie ciąży? W Polsce kobieta nie ponosi kary za usunięcie ciąży, ale osoby pomagające jej mogą zostać ukarane. Kara za usunięcie ciąży dotyczy głównie osób trzecich, nie samej kobiety.