Marketing internetowy

Tworzenie stron internetowych krok po kroku

W poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić aktualne informacje na temat zakładania stron internetowych. Tutaj dowiesz się jak utworzyć stronę internetową, ile kosztuje strona internetowa, jakie są rodzaje stron internetowych oraz jakie funkcjonalności powinny posiadać.

Ile kosztuje strona internetowa?

Tworzenie stron internetowych wydaje się być zadaniem dla każdego, kto chociaż trochę umie poruszać się w internecie. Istnieje bardzo dużo aplikacji do tworzenia prostych stron internetowych. Jeśli interesuje nas tylko strona “wizytówka”, bardzo ograniczony wygląd i funkcjonalności oraz narzucona nazwa strony, można na tym poprzestać. Jednak strona internetowa powinna reprezentować nas jak najlepiej, dlatego nie warto na niej oszczędzać.
Wśród specjalistów trudniących się projektowaniem stron internetowych znajdziemy oferty rozpoczynające się od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Oczywiście cena zależy od zaawansowania, ilości funkcjonalności i jakości wykonania.
Przykładowe widełki cenowe:

  • strona wizytówka – bez możliwości edycji treści – 500 – 2 000 zł
  • CMS – System zarządzania treścią (np. WordPress) – strona z możliwością edycji, blogiem, różnorodnymi funkcjonalnościami, podłączeniem do Facebook’a, automatyzmami plasującymi stronę wyżej w Google – 3 000 – 5 000 zł
  • sklep internetowy – może być również oparty CMS jednak ze zintegrowanym mechanizmem zarządzania produktami i płatnościami, w zależności od stopnia personalizacji i wielkości sklepu, może zawierać się w szerokich widełkach (8 000 – 20 000 zł)
  • serwis ogłoszeniowy, serwis aukcyjny etc. – duże interaktywne strony z możliwością rejestracji kont zewnętrznych użytkowników i wieloma funkcjonalnościami – mogą kosztować nawet do 50 000 zł

Oprócz kosztów wykonania warto zwrócić uwagę na regularne koszta utrzymania, czyli płatności za hosting i domenę. Są to usługi konieczne do funkcjonowania strony. Tworzenie stron www rozpoczyna się właśnie od wybrania nazwy, czyli domeny i umieszczenia podstawowego pakietu plików na wybranym serwerze. Roczny koszt za domenę i hosting to kwota około 200 – 600 zł przy stronach standardowej wielkości. W zależności od wielkości naszej strony (czyli ilości plików) oraz zasięgu domeny (domeny .com są droższe niż .pl).

Tworzenie stron internetowych

Tworzenie stron internetowych samodzielnie jest również możliwe, jeśli masz trochę zapału do nauki. Projektowanie stron internetowych, szczególnie przy użyciu CMS, to umiejętność, którą można opanować dzięki kursom online. Jest również wiele tutoriali, które opisują budowanie podstawowych funkcji, które są niezbędne do dobrego działania strony internetowej. Strona internetowa stworzona np. przy użyciu WordPress może być atrakcyjnym blogiem, małym sklepem lub po prostu nowoczesną wizytówką. Niezbędne są mechanizmy publikowania zdjęć w ciekawych konfiguracjach, wtyczki zabezpieczające stronę przed atakami hakerów, formularze kontaktowe, czy kontrolery spamu. Dodatkowe funkcjonalności mogą łączyć stronę z social mediami czy kontrolować newsletter.

Jak utworzyć stronę internetową – podsumowanie

Budowanie stron internetowych, w zależności od skomplikowania lepiej zlecić zawodowcom, jednak ostatecznie i tak warto spróbować własnych sił i nauczyć się obsługi CMS. Obecnie duża część internetu jest zbudowana na platformie WordPress. Nawet jeżeli zamówisz stronę u wykonawcy, będziesz mógł samodzielnie dodawać treści bez każdorazowej opłaty za zmiany na stronie. Mamy nadzieję, że z tego artykułu dowiedziałeś się jak zrobić stronę internetową, jakie są tego koszta i na co zwracać uwagę.