Zwolnienie lekarskie, popularnie znane jako L4, jest tematem, który budzi wiele pytań wśród pracowników. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze z nich, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć kwestię L4.
1. Ile można być na L4?
Nie ma konkretnego limitu dni, które możesz spędzić na zwolnieniu lekarskim. Możliwe jest otrzymanie L4 na okres do 182 dni w przypadku jednej choroby. W przypadku choroby przewlekłej L4 może zostać przedłużone nawet do 270 dni. Czas przebywania na chorobowym wpływa tylko na to, kto pokrywa koszty nieobecności pracy — ZUS czy pracodawca.
2. Kto płaci za L4?
Przez pierwsze 33 dni choroby koszty wynagrodzenia chorobowego pokrywa pracodawca. Od 34. dnia choroby, koszty zasiłku chorobowego pokrywa ZUS.
3. Jak sprawdzić L4?
Obecnie zwolnienia lekarskie L4 wystawiane są online i automatycznie przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Takie zwolnienie jest widoczne także dla pracodawcy. Mimo to pracownik powinien powiadomić swojego pracodawcę o planowanej nieobecności z powodu choroby.
Pracodawca z kolei, jeśli ma wątpliwości, może skontrolować prawdziwość zwolnienia, zgłaszając taką potrzebę do ZUS. Inspektor ZUS ma prawo przeprowadzić kontrolę, która obejmuje wizytę kontrolną u pracownika.
4. Którego dnia miesiąca ZUS wypłaca chorobowe?
ZUS wypłaca zasiłek chorobowy zazwyczaj w ciągu 30 dni od momentu, kiedy pracownik dostarczył dokumenty potrzebne do rozpatrzenia wniosku. Nie ma konkretnego dnia miesiąca, w którym ZUS dokonuje wypłat. Wszystko zależy od konkretnego przypadku i czasu przetwarzania wniosku.
5. Ile wynosi zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku przez pierwsze 33 dni choroby (jeśli choroba jest skutkiem wypadku przy pracy lub drogi do pracy, zasiłek wynosi 100%). Od 34. dnia choroby zasiłek to 70% podstawy wymiaru zasiłku.
Wyjątkiem od tej reguły jest wypadek przy pracy lub niezdolność do pracy z powodu ciąży. Wówczas wynagrodzenie wynosi 100%.
6. Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe?
Podstawą do obliczenia wynagrodzenia chorobowego jest podstawa wymiaru świadczeń, czyli średnie wynagrodzenie pracownika z ostatnich 12 miesięcy. W przypadku zasiłku chorobowego jest to 80% tej podstawy przez pierwsze 33 dni choroby i 70% od 34. dnia choroby.
7. Czy dentysta może wystawić L4?
Tak, dentysta ma prawo wystawienia zwolnienia lekarskiego. Jeśli na przykład po zabiegu stomatologicznym nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować, dentysta może wystawić ci zwolnienie.
8. Ile dni L4 po najpopularniejszych chorobach?
Okres zwolnienia lekarskiego może zależeć od indywidualnej sytuacji. Przykładowo, grypa może trwać od kilku dni do 2 tygodni, grypa żołądkowa około 1-2 tygodnie, rwa kulszowa od kilku tygodni do kilku miesięcy, a po łyżeczkowaniu zwykle otrzymuje się 1-2 tygodnie zwolnienia. Wszystko zależy od stopnia nasilenia objawów i tempa rekonwalescencji.
30 dni L4 i co dalej?
Jak wcześniej wspomnialiśmy, po 33 dniach choroby, koszty zasiłku chorobowego pokrywa ZUS, a nie pracodawca. Po tym okresie zasiłek chorobowy wynosi już 70% podstawy wymiaru, a nie 80%. Jeśli choroba trwa dłużej niż 182 dni (270 dni w przypadku chorób przewlekłych), pracownik może zostać skierowany na orzecznictwo lekarskie, które zdecyduje o jego zdolności do pracy.
Zrozumienie kwestii związanych z L4 jest kluczowe dla każdego pracownika. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci rozwikłać niektóre z nich. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze, więc dbaj o siebie i nie ignoruj objawów choroby, nawet jeśli miałbyś dostać niższe wynagrodzenie!