E-commerce Sklepy internetowe

Jak wybrać platformę dla sklepu internetowego?

Tworzysz swój pierwszy sklep internetowy i zastanawiasz się jakie oprogramowanie e-commerce wybrać?
Jesteś właścicielem sklepu internetowego i chciałbyś zmienić platformę, na której działasz? W tym artykule porównamy najpopularniejsze oprogramowanie open source oraz przedstawimy najlepsze według nas systemy SaaS (sklepy abonamentowe).

Oprogramowanie e-commerce

W zależności od wielkości i skomplikowania twojego sklepu oraz twoich umiejętności technicznych, do wyboru masz różne platformy e-commerce, które mogą dać ci dużą samodzielność w działaniu lub przeciwnie, zdjąć z twoich barków prowadzenie sklepu od strony technicznej.

W tym artykule porównamy platformy Open Source (czyli oprogramowanie z otwartym kodem) oraz sklepy abonamentowe. Platformy e-commerce z oprogramowaniem Open Source wymagają od ciebie posiadania własnego hostingu i domeny oraz obsługi od strony technicznej (oczywiście można ją zlecić programistom). Można w nich bardzo mocno spersonalizować wygląd sklepu, podpiąć wiele bramek płatności i wykorzystać tłumaczenia stron. Liczba opcji jest praktycznie nieograniczona.

Sklepy abonamentowe, czyli SaaS (Software as a service) dają możliwość rozpoczęcia sprzedaży internetowej nawet w godzinę osobom bez żadnej wiedzy o programowaniu. Wystarczy dodać zdjęcia i opisy produktów oraz podpiąć dane do płatności. Resztą zajmuje się firma świadcząca usługę. Dla małych sklepów opłaty zaczynają się już od 30 zł za miesiąc. Warto jednak zwrócić uwagę na warunki przedłużenia umowy na następny rok (ponieważ cena może znacząco wzrosnąć).

 

Najpopularniejsze platformy e-commerce

Do najpopularniejszych Open Source należą:

  • WordPress z wtyczką WooCommerce – najpopularniejsza platforma dla sklepów w internecie (około 30% wszystkich sklepów) .Oprogramowanie jest rozwijane i aktualizowane globalnie. Istnieje też potężne forum dla WordPressa, gdzie łatwo można uzyskać pomoc i odpowiedzi na nurtujące pytania. Obsługa WordPressa jest intuicyjna i prosta nawet dla nowych użytkowników internetu.

 

  • PrestaShop – bardziej skomplikowany technicznie. Jest dedykowany specyficznie dla sklepów internetowych. Posiada rozbudowany silnik i dużą bazę danych, dzięki czemu sklepy na Prestashop działają bez zarzutu i mogą udźwignąć naprawdę duży ruch i dużą bazę produktów z podkategoriami. Obsługa techniczna nie jest jednak prosta i intuicyjna jak przy WordPressie.

 

  • Magento – jest dedykowane dla bardzo dużych i spersonalizowanych sklepów internetowych. Do obsługi technicznej najlepiej sięgnąć po pomoc dewelopera. Sklep może być spersonalizowany i “szyty na miarę” jak w żadnym innym oprogramowaniu.

 

Platformy abonamentowe, które mają najwięcej użytkowników:

  • Shopify,
  • Shoper,
  • Shoplo,
  • Idosell,
  • Wix

 

Powyższe platformy opierają się na abonamencie. W comiesięcznych płatnościach zamyka się dostęp do konta administrującego sklepem, najnowsze funkcjonalności i aktualizacje, pomoc techniczna, ciekawe motywy graficzne. Założenie sklepu jest proste i zajmuje jeden dzień lub krócej. Wystarczy otworzyć i skonfigurować swoje konto, dodać metody płatności, obsługę wysyłek, wybrać motyw graficzny i zacząć dodawać produkty do sklepu.

 

Podsumowanie – najlepsza platforma e-commerce

Według nas, najlepsza platforma e-commerce to taka, która odpowiada na twoje potrzeby. Nie ma sensu płacić za spersonalizowany i tworzony na zamówienie sklep na oprogramowaniu Magento, jeśli chcesz sprzedawać kilka produktów fizycznych lub cyfrowych. Mamy nadzieję, że na pytanie jaka platforma e-commerce jest najlepsza, możesz odpowiedzieć sobie po przeczytaniu powyższego artykulu.