Małe dziecko wymaga wyjątkowej uwagi, a błędy popełnione przez opiekunów mogą mieć poważny wpływ na jego dalsze życie. Wśród tych problemów, z którymi dzieci muszą sobie radzić bardzo często, znajduje się tzw. brak więzi emocjonalnych. Co warto wiedzieć na ten temat?
Kiedy można mówić o braku więzi emocjonalnych?
Zacznijmy od wyjaśnienia, w jakich sytuacjach można mówić o takim problemie. Zapamiętajmy, że brak więzi emocjonalnych to ograniczona zdolność obdarzania innych uwagą, czułością czy chociażby tylko zwykłym uczuciem przyjaźni. Problemy emocjonalne tego typu często mają długą genezę w jednej rodzinie. Rodzice, którzy ze względów wychowawczych nie okazują dziecku miłości, narażają je na taki właśnie problem. Dziecko, które nie umie okazywać emocji, będzie miało najprawdopodobniej w przyszłości taki sam problem w stosunku do swych własnych dzieci. Brak więzi emocjonalnych jest też problemem, który bardzo często pojawia się wśród podopiecznych z domów dziecka oraz u tych noworodków, które wcześnie zostają odrzucone przez matkę. U takich dzieci częstym zjawiskiem stają się też choroby psychosomatyczne, będące reakcją właśnie na agresywne, nagłe odrzucenie przez najbliższą osobę.
Zobacz także: Od czego zależy oprocentowanie lokat
Czym grożą takie problemy emocjonalne?
Brak więzi emocjonalnych mieć tragiczne skutki. Wpływa na ogólny stan zdrowia oraz sprawia, że rozwój fizyczny dziecka odrzuconego jest znacznie utrudniony. Dziecko, które zostało odrzucone i któremu zabrakło w życiu ciepła oraz miłości, ma też poważne problemy ze znalezieniem swego miejsca w życiu. Trudniej mu stworzyć związek czy nawiązać przyjaźń, a nieokazywanie uczuć staje się jego specyficzną bronią. Taka osoba, często już jako dorosły człowiek, często krzywdzi swych bliskich. Co gorsza – robi to nieświadomie, gdyż okazywania uczuć nikt go wcześniej nie nauczył.